Marzec w ogrodzie 16 marca 2010

W marcu możemy przystąpić do sadzenia drzew ozdobnych, krzewów oraz drzew owocowych ( maliny, jeżyny, agrest, czarna porzeczka, winorośl, etc.)…

Jeżeli temperatura ustabilizuje się powyżej O°C, możemy zdjąć włókninę, którą okryliśmy rośliny na zimę. Upewnijmy się, że grunt nie jest już zamarznięty. Lepiej gdy trochę później odkryjemy, aniżeli mielibyśmy się pospieszyć.

Od marca możemy zacząć wykonywać cięcia sanitarne i prześwietlające drzew owocowych oraz liściastych krzewów ozdobnych kwitnących latem i jesienią (berberysy, trzmielina, głogi, jaśminowce). Pamiętajmy, aby cięcia dokonać zanim rośliny rozwiną pąki. W przypadku wierzb szczepionych na pniu, cięcia dokonujemy dopiero po ich przekwitnięciu.

Nie spieszmy się z zasilaniem naszych roślin nawozami. Ważne by temperatura ustabilizowała się. Wtedy możemy przystąpić do zasilania nawozami mineralnymi typu Azofoska czy Fruktus roślin ozdobnych. Równie dobrze możemy zastosować kompost lub dobrze rozłożony obornik. Jest to odpowiedni czas na przycięcie traw ozdobnych na wysokość ok. 10cm od poziomu gruntu.

Miłośnicy roślin cebulowych powinni w marcu spulchnić glebę pomiędzy wyłaniającymi się delikatnie pędami i dostarczyć roślinom nawozu w taki sposób, aby unikać ich bezpośredniego kontaktu na łodygi by ich nie spalić.

Marzec to czas odwilży oraz nocnych przymrozków. W dzień pojawia się coraz częściej temperatura dodatnia, ale w niektóre noce znacznie spada. Pamiętajmy o podlewaniu roślin zimozielonych (różaneczniki, bukszpany, iglaki oraz tych rosnących w pojemnikach), aby nie dopuścić do powstania suszy fizjologicznej. Jest to stan w którym roślina jest narażona na promienie słoneczne zwiększające odparowywanie wody z powierzchni liści i łusek.

Trawnik w marcu wymaga przede wszystkim wygrabienia. Możemy zastosować również wapno nawozowe. Więcej zabiegów zostawmy sobie na kwiecień. Jak mówi przysłowie w “marcu jak w garncu”, nie spieszmy się z odkrywaniem roślin, z cięciem oraz nawożeniem.

Napisz komentarz jako: